O NÁS        SLUŽBY        AKTUÁLNĚ        TVŮRČÍ DÍLNA        DOKUMENTY        FOTOGALERIE        KONTAKT        PODPORUJÍ NÁS

 

SLEDUJTE NÁS NA FACEBOOKU - NALEZNETE TAM VŠECHNY AKTUALITY A KOMPLETNÍ FOTOGALERIE

 

       

březen 2021 /
ABECEDA VZDĚLÁVÁNÍ PRO SENIORY. Sociální služba tísňové péče Anděl Strážný navázala spolupráci s Českou spořitelnou, která spustila pro seniory projekt Abeceda vzdělávání pro seniory. Tento projekt učí seniory používat chytré mobilní telefony a využívat jejich výhod v této nelehké době, kdy jim umožní být více ve spojení s okolním světem. Videa můžete kdykoliv shlédnout na níže uvedených odkazech:

1. díl - Jak si poradit s nastavením moderního telefonu : https://www.youtube.com/watch?v=gwals_A5rLU&t=4s

2. díl Jak si užívat Internet v chytrém telefonu: https://www.youtube.com/watch?v=HLjDMAM3774&list=PLCoPNJCwdLQ49OPCnOc02q5YMU_6CVTBv&index=7březen 2021 / Vzhledem k tomu, že současná situace zatím neumožňuje konání prezenčních seminářů, nabízíme našim uživatelům možnost zapojit se do webinářů od společnosti Celesta Praha, se kterou dlouhodobě spolupracujeme. Víme, že jste se v minulosti vždy na jejich semináře moc těšili. A proto, pokud Vám to technické vybavení dovolí, pojďme se společně připojit online. V případě Vašeho zájmu nás prosím kontaktujte. S připojením Vám rádi pomůžeme a poradíme, jak na to.březen 2021 / Nejen do Domova Modrý kámen, ale postupně také k našim uživatelům v Bakově nad Jizerou a v Mnichově Hradišti putují voňavé krémy a balzámy s láskou vyrobené v Denním centru pro seniory JIZERA. 

 

březen 2021 /
Se situací způsobenou onemocněním covid-19 se v posledních týdnech vyrovnává také Domov Modrý kámen, poskytovatel sociálních služeb pro seniory v Mnichově Hradišti. A protože i malá laskavost může být symbolem toho, že v této nelehké době nejsme na boj s pandemií sami, připojili jsme se k výzvě na podporu a posílení psychických sil pro Domov Modrý kámen.  Denní centrum pro seniory JIZERA připravilo symbolický “kousek zdraví z přírody” pro zaměstnance mnichovohradišťského Domova Modrý kámen. Jako poděkování za toto mimořádně náročné období, ve kterém s velkým nasazením, péčí a laskavostí dělají svoji náročnou a obtížnou práci. Jsme rádi, že jim námi vyrobené a dnes předané voňavé bylinkové balzámy a krémy udělaly radost.

 

březen 2021 /
V loňském roce jsme se zapojili do projektu UNICEF a naši uživatelé Denního centra pro seniory JIZERA šili látkové panenky na pomoc dětem. Velkým potěšením je pro nás vždy zpětná vazba a tak jsme rádi za dopis, o který se s Vámi chceme podělit. Z UNICEF přišlo milé psaní adresované naší uživatelce paní Blance Tomanové s poděkováním za panenku. A přiložena byla také fotka děvčátka, které tuto panenku dostalo. Další z panenek tak našla svoji novou adoptivní rodinu.

   únor 2021 / Potřebujete pomoci s očkováním proti COVID-19? Kontaktujte nás.         

leden 2021 / Dnešní nelehká doba prověřuje lidskou solidaritu a pomoc všem, kteří to nejvíce potřebují. Senioři, a zvláště těžce nemocní senioři, potřebují naši nejvyšší pozornost. Aktuálně poskytujeme seniorům mimo jiné také tyto služby: nákup a donášku potravin, drogerie a dalších potřebných věcí, vyzvednutí léků v lékárně a pomoc se zařízením e-receptu, pomoc s registrací na očkování pro seniory, trénování paměti pracovní listy "na doma" pro udržení aktivní psychické kondice, poradenství a sociální kontakt, venčení psů
a nákup krmiva pro domácí mazlíčky. Můžete nás kontaktovat kdykoliv na telefonním čísle 725 787 577.


prosinec 2020 /
PODĚKOVÁNÍ od Nadačního fondu ŠKODA AUTO
Poděkování od Nadačního fondu ŠKODA AUTO za práci v oblasti sociálních služeb během letošního náročného roku. Denní centrum pro seniory JIZERA děkuje za milé dárky, které udělaly našim zaměstnancům radost.

prosinec 2020 / DARUJTE RADOST
Stejně jako každý rok, šikovné ruce uživatelů našeho Centra vyrábí drobné dárečky, které jsou pak nabízeny na tradičních předvánočních akcích. Vzhledem k současné složité situaci však vůbec nevíme, bude-li tento osobní prodej pro nás možný a realizovatelný. Proto jsme se rozhodli, nabídnou zhotovené rukodělné výrobky i prostřednictvím dalších aktivit. V nabídce máme ručně odlévané svíčky, voňavá mýdla v dárkovém balení, šité polštářky, tašky, sáčky na bylinky, dřevěné krabičky, vánoční ozdoby, látkové hračky a jiné milé drobnosti. Vyzvednutí je dle domluvy možné buď v našem Centru v Bakově nad Jizerou nebo v Mnichově Hradišti. Bude-li to v našich silách, rádi přivezeme třeba až k vám, abyste si mohli vybrat. Zakoupením výrobku můžete nejen podpořit činnost Centra, ale především udělat radost někomu z našich uživatelů, že právě jeho výrobek, zhotovený s láskou, rozdává radost někde dál.
Bližší informace naleznete na stránce TVŮRČÍ DÍLNA, dále na našem facebooku nebo na telefonu 725 787 577.

listopad 2020 /  VIDEOPROGRAM NA TRÉNOVÁNÍ PAMĚTI

Vážení klienti, milí přátelé, Denní centrum pro seniory JIZERA pro Vás připravilo předvánoční překvapení ve společném projektu s Bakovskou on-line školou, a to videoprogram Paměťová gymnastika s Evou a Klárou, kde na Vás čeká mnoho cvičení nejenom na dlouhodobou paměť, ale i další, které Váš mozek zaručeně udrží v dobré kondici 😊. Navazujeme tak na naše tolik oblíbené tréninky paměti, které pravidelně probíhaly v našem Centru. Paměťová gymnastika je primárně určena hlavně pro starší generaci a tímto prosíme rodiny a blízké, aby videa svým blízkým zprostředkovala, pokud sami nevládnou počítačem. Tento videoprogram se bude vysílat v deseti dílech a startuje již v pondělí 16.11. v 17 hod. Další díly budou vysílány pravidelně vždy v pondělí a ve středu od 17 hod. A kde tyto pořady naleznete? Klikněte na webovou stránku www.bakovskaonlineskola.cz, nebo na facebookovou
http://www.facebook.com/bakovskaonlineskola
. Věříme, že se Vám náš společný projekt bude líbit a přinese tolik potřebnou zábavu a oddych. Budeme rádi za jakoukoliv zpětnou vazbu, jak se Vám cvičení líbila i další možné návrhy. Příjemný zážitek!

listopad 2020 / Tuto středu 4. 11. 2020 od 15 hodin nabízíme uživatelům Denního centra pro seniory JIZERA možnost zhlédnout zdarma WEBINÁŘ pro seniory na téma Aktivně a bezpečně ve stáří - zdravý životní styl. Není potřeba nic instalovat, je však vhodné použít prohlížeč Google Chrome. Pokud Vám možnosti technického vybavení dovolují účast, napište nám nebo zavolejte, rádi Vám předáme bližší informace.


listopad 2020 / Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové připravil mimořádný program Fond pomoci potřebným, kterým reaguje na krizovou situaci v sociální a zdravotně sociální oblasti během druhé vlny epidemie koronaviru. Denní centrum pro seniory JIZERA, poskytovatel sociálních služeb, velice děkuje za podporu v této nelehké době, která má negativní dopad zejména na oblast sociálních služeb. Vážíme si této pomoci.


říjen 2020 / Nadační fond ŠKODA AUTO podpořil Centrum pro seniory JIZERA
Ve snaze přispět k překonání negativních dopadů koronavirové pandemie Nadační fond ŠKODA AUTO cíleně podpořil spoustu veřejně prospěšných organizací. Jsme velice potěšeni, že jednou z těchto organizací je také naše Denní centrum pro seniory JIZERA, z. s. Díky grantu Nadačního fondu ŠKODA AUTO jsme na podzim 2020 získali příspěvek na vybavení nových i stávajících prostor Centra. Věříme, že nový nábytek udělá všem našim uživatelům radost a návštěvy Centra pro ně budou ještě o něco příjemnější.
říjen 2020 / Stejně jako na jaře je pro vás připraveno odběrné místo pro roušky šité Denním centrem pro seniory JIZERA. Paní MARTINA FOLWARCZNA nám ve svém obchodě (papírnictví a drogerie) v Bakově nad Jizerou pomáhá s jejich prodejem. Bavlněné roušky zakoupíte za 30 korun. V nabídce najdete také veselé dětské motivy.


říjen 202 / Besedy v Denním centru pro seniory JIZERA na téma PRVNÍ POMOC v termínech 12. 10. a 13. 10. jsou ZRUŠENY. O nových náhradních časech Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.


Šikovné ruce a dobrý skutek se spojily v Denním centru pro seniory JIZERA v Mnichově Hradišti a v Bakově nad Jizerou, kde se ušilo třicet panenek pro UNICEF.
V předchozích týdnech jsme strávili společný čas v Denním centru pro seniory JIZERA výrobou látkových panenek v rámci dobročinného projektu pro UNICEF. Uživatelé Centra Jizera se této práce zhostili s velkým nadšením a celkem jsme u nás vyrobili neuvěřitelných třicet panenek. Každý zapojil svoji fantazii a pracovalo se s různými dostupnými materiály. Panenky měly dle zadání představovat pohádkové postavy nebo svou podobou a oblečením připomínat vzdálené země a exotické kultury. Společně jsme vybrali panenkám jména a vyplnili rodné listy, díky kterým dostaneme zpětnou zprávu, že se naše panenka „adoptovala“ a my tak pomohli zachránit život. Každá panenka totiž představuje jedno skutečné dítě, které bude v rámci očkovací kampaně UNICEF v rozvojových zemích proočkováno proti šesti hlavním smrtelným dětským chorobám (spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkulóza, dětská obrna). Každým rokem se díky očkování podaří zachránit život až třem milionům dětí. Přesto dosud téměř stejný počet dětí umírá na nemoci, kterým lze očkováním předcházet. V zemích, kde neexistuje běžný zdravotnický systém nebo které jsou postiženy válečnou nebo přírodní katastrofou, pomáhá organizace UNICEF ve spolupráci s jejich vládami a místními dobrovolnými spolupracovníky uskutečňovat speciální akce na pomoc dětem. Projekt se všem zúčastněným velice líbil a Centrum Jizera tímto ještě jednou děkujeme všem našim kreativním a zručným uživatelům za jejich nadšení, práci a především zapojení se do této dobročinné akce. Šití krásných panenek všechny bavilo a pomohli jsme tím dobré věci.


říjen 2020 /  Milí přátelé Denního centra pro seniory JIZERA, již brzy se můžete těšit na nové čtení ke kávě. Během příštího týdne očekávejte časopis v poštovních schránkách, dnes jsme ho předali na roznos. Toto číslo našeho čtvrtletníku se tentokrát blíže věnuje problematice péče o klienty stižené vážnou nemocí, jako je Alzheimerova choroba, vaskulární demence, demence s Lewyho tělísky a jinými onemocněními souvisejícími s nevratnými změnami v mozkových buňkách. Přinášíme vám velmi osobní rozhovor s rodinným pečovatelem, který přečtete doslova jedním dechem. Naleznete zde také spoustu užitečných rad pro pečující rodiny. A pro pobavení třeba i malý domácí trénink paměti. Časopis ke stažení v pdf naleznete také ZDE.


  

září 2020 /  
V Denním centru pro seniory JIZERA také šijeme. Kromě polštářků, tašek, voňavých pytlíčků na bylinky, látkových hraček a dekorací Vám rádi vyrobíme na zakázku třeba i roušky dle Vašeho přání. Vyzvednutí v Centru v Bakově nad Jizerou, v Mnichově Hradišti nebo dle domluvy.

Zářijový RESTAURANT DAY a Denní centrum pro seniory JIZERA opět v akci. Děkujeme za Vaši podporu.
 

Začátkem měsíce září měli uživatelé Denního centra pro seniory JIZERA možnost vidět zajímavou cestovatelskou besedu o zemi ohně a ledu, o krásném Islandu. V dopoledních hodinách v Bakově nad Jizerou a odpoledne pak v Mnichově Hradišti.
 
 

září 2020 / Denní centrum pro seniory JIZERA na letošních SOUSEDSKÝCH SLAVNOSTECH v Mnichově Hradišti.

 

září 2020 / Kurz DRÁTOVÁNÍ s Marcelou Uhlířovou v Denním centru pro seniory JIZERA v Bakově nad Jizerou aneb šikovné ruce našich uživatelek opět v akci.

 

 

           

           

srpen 2020 / Beseda na téma HUDBA A TANEC V SENIORSKÉM VĚKU v Bakově nad Jizerou a v Mnichově Hradišti. A nesmíme zapomenout ani na kreativní panenky pro UNICEF.

           

červenec 2020 / Pár střípků z letních aktivit Denního centra pro seniory JIZERA. Tento týden byl nabitý jak v Bakově nad Jizerou, tak i v Mnichově Hradišti. Pro uživatele Centra byla připravena cestovatelská beseda s paní Procházkovou o ŘECKÝCH OSTROVECH, dále společné setkání v nových prostorách Centra a užili jsme i výlet do muzea na výstavu ,,KDE BYDLELY PANENKY”.

    

 


květen 2020 / Pokud jste nenašli náš pravidelný čtvrtletník ve svých poštovních schránkách, můžete si aktuálně na webu Denního centra pro seniory JIZERA přečíst rozhovor s paní Vladimírou Havránkovou, vedoucí střediska Mnichovo Hradiště Diecézní Charity Litoměřice. Rozhovor naleznete ZDE.

květen 2020 /  Minulý týden jsme dali do oběhu květnové číslo našeho čtvrtletníku Denního centra pro seniory JIZERA. V nejbližších dnech můžete časopis očekávat ve vašich schránkách. A pokud nechcete čekat, zde je malá ochutnávka - Ohlédnutí za loňským benefičním večerem PDF KE STAŽENÍ ZDE

duben 2020 /
Trénink paměti "na doma", aby Vám lépe uteklo čekání na naše společné setkán. Pro uživatele Denního centra pro seniory JIZERA... do Vašich poštovních schránek. V tisku je také náš pravidelný čtvrtletník, tak se můžete již brzy těšit na další číslo! A nová várka cca 400 roušek pro Bakov nad Jizerou - ušité v Denním centru pro seniory Jizera. Poděkování pro paní MARTINU FOLWARCZNU, která nám ve svém obchodě (Papírnictví a drogerie) pomáhá s distribucí roušek. 

 

SENIORSKÁ OBÁLKA ZACHRAŇUJE ŽIVOTY / Na základě spolupráce s projektem Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň Ministerstva práce a sociálních věcí se připojujeme k projektu Seniorská obálka pro naše občany, který zachraňuje životy, pomáhá v situacích, kdy se dostaneme do ohrožení zdraví nebo života, kdy je pacient v bezvědomí, nebo špatně komunikuje. Seniorská obálka (I.C.E. KARTA) je určena pro zasahující zdravotníky – záchranáře doma, nebo na jiných místech, např. v denním stacionáři. Formulář je třeba vyplnit – základní údaje o svých alergiích, nemocech, lécích (včetně dávkování), uvést kontakty na blízké osoby a praktického lékaře. Údaje je třeba pravidelně aktualizovat! Seniorská obálka je obzvláště důležitá tam, kde senioři žijí osamoceně – urychlí čas a rozhodování při záchraně života. Dle domluvy se Zdravotnickou záchrannou službou se Seniorská obálka umisťuje na dveře lednice, nebo vnitřní straně vchodových dveří. Poznámka: I.C.E. je mezinárodní zkratka a znamená „použít v případě nouze” (z anglických slov In Case of Emergency). Pokud máte zájem o Seniorskou obálku, obraťte se na Denní centrum pro seniory JIZERA, tel.: 725 787 577.

duben 2020 / Až se opět všichni společně setkáme, můžete se těšit na nově zrenovované prostory v Denním centru pro seniory Jizera v Mnichově Hradišti.

březen 2020 / V Denním centru pro seniory Jizera včera začal další náročný týden. Zaměstnanci i někteří naši klienti pokračují v šití roušek. Nezbytné nákupy pro seniory a ve spolupráci s Charitou pomoc seniorům při úklidu v Domově s pečovatelskou službou v Bakově nad Jizerou. A jedno milé překvapení - nečekaný dárek pro nás na plotě od paní Světlany Andělové, které dnes Klárka z Denního centra pro seniory Jizera přivezla domů léky. Moc děkujeme.

     

--------------------------

Vážení senioři města Bakova nad Jizerou a Mnichova Hradiště, nabízíme Vám v této době, kdy bohužel z důvodu hrozby nakažení nemůžete vycházet z domu, pomoc nejenom s nákupy a vyzvedáváním léků, ale i s venčením Vašich pejsků. Kontaktujte nás na tel. čísle: 725 787 577, e-mail: info@dcjizera.cz , Marcela Friedrichová

--------------------------

březen 2020 / Odběrné místo pro roušky šité Denním centrem pro seniory Jizera v Bakově nad Jizerou. Naše velké poděkování si zaslouží paní MARTINA FOLWARCZNA, která nám ve svém obchodě (papírnictví a drogerie) pomáhá s jejich distribucí. Stužky na rouškách na fotce jsou tak trošku ala Veselé Velikonoce, protože šnůrky, gumičky a tkalouny už nám pomalu dochází...

 


březen 2020 / Tento týden musíme poděkovat také firmě UNISPO Bezno s.r.o. v Lysé nad Labem, která nám velmi pomohla a ušetřila velký kus práce. A hlavně mozoly na rukou od neustálého každodenního několikahodinového stříhání látek pro šití roušek. Doslova nám "nařezali" a to materiál celkem na 3000 dalších kusů. Děkujeme.


březen 2020 / Děkujeme našim zaměstnancům za každodenní pracovní nasazení, aby se podařilo současnou situaci zvládnout co nejlépe. Od šití a distribuce roušek, přes nákupy a roznosy potravin a léků seniorům, až po pomoc s rozvozy ve spolupráci s Charitou v Mnichově Hradišti. 


   

březen 2020 / Hrdinové těchto dní jsou většinou obyčejní lidé. Ti, kteří něco udělají pro druhé. Sami od sebe, jen tak, protože cítí, že je to tak správné. Velké poděkování nejen za celý náš tým pro pana Martina Pažouta. Od vnuka paní Svobodové jsme dostali roušky šité v Liberci pro Dům s pečovatelskou službou v Mnichově Hradišti.

 

březen 2020 / Naše kolegyně Hanka zapojila i maminku a s její pomocí předáno panu starostovi do Bakova nad Jizerou 18 roušek z nové várky modro-žluto-červených.

 

19.3.2020 / ROUŠKY ZDARMA PRO POTŘEBNÉ

Vážení přátelé,

ze všech sil se snažíme uspokojit všechny, kteří se na nás denně obrací s žádostí o roušky. Jsme však malá organizace a opravdu není v našich silách ušít a darovat je všem. Denně se snažíme vyrobit co nejvíce kusů a rozdat je zdarma potřebným.

Prosíme nenadávejte nám do telefonu! Buďte slušní. Opravdu děláme, co můžeme. Stále žádáme o pomoc se šitím roušek. Trápí nás kromě nedostatku materiálu i pomoc se samotným šitím roušek.

Prosíme, místo nadávek zkuste přijít s nějakým nápadem nebo výpomocí. Nejsme zodpovědni za to, že roušky chybí nejenom mezi obyvateli, ale hlavně ve zdravotnických zařízeních.


Děkujeme za pochopení.


Marcela Friedrichová

_________________

18.3.2020 / SOS pro domovy seniorů a jiné sociální služby

Vážení přátelé, na základě oznámení Krajského úřadu Středočeského kraje, domovy pro seniory a další sociální služby trpí akutním nedostatkem roušek pro personál i uživatele. Denní centrum pro seniory JIZERA šije roušky vlastními kapacitami, ale počet zdaleka nepokrývá tolik potřebnou poptávku. Chybí nám již materiál, hlavně gumičky a tkalouny. PROSÍME VŠECHNY, kdo mohou, POMOZTE! Ať již se šitím roušek pro naše nejpotřebnější, či dodáním tolik potřebného materiálu (bez finanční odměny). Dnes pomůžete vy, zítra jiný vám. Prosíme, spojme síly!


Kontaktujte Denní centrum pro seniory JIZERA, tel. 725 787 577, e-mail: info@dcjizera.cz, Marcela Friedrichová. Děkujeme!

__________________

Zajišťujeme našim uživatelům a seniorům nákupy potravin a léků. Máte-li o tuto službu zájem, můžete nás kontaktovat ve všední dny od 9 do 15 hodin na tel.: + 420 725 787 577.

__________________

Denní centrum pro seniory Jizera - snažíme se zapojit a pomáhat, kde je třeba - první várka námi vyrobených roušek.

Běžná rouška sice nedokáže zcela ochránit před nákazou koronaviru, přesto ji má smysl nosit. Většina odborníků se shoduje, že je to jeden ze způsobů, jak zastavit šíření viru. Bohužel jednorázové roušky u nás v současnosti nejsou k dostání a celosvětově je jich nedostatek, není tedy od věci se vrátit k výrobě látkových, které lze použít opakovaně. Je ale nutné je po použití vyvařit a vyžehlit. Stejně jak se to dělalo kdysi třeba i v nemocnicích.


 

MĚSTO BAKOV NAD JIZEROU / dne 16.3.2020
Vážení spoluobčané, v souvislosti s výskytem koronaviru dodržujte následující výzvy:
Výzva pro občany starší 70 let zdravé či chronicky nemocné a pro občany onkologicky nebo chronicky nemocné bez věkového omezení.
Zdržujte se prosím pouze doma
Pro zajištění léků nebo plánovaných odběrů kontaktujte svého praktického lékaře telefonicky či emailem.
V případě, že nemáte ve svém okolí nikoho, kdo Vám může zajistit léky, potraviny nebo základní drogistické zboží, kontaktujte sekretariát města Bakov nad Jizerou na tel. č. 326 214 030 v době 8:00 – 14:00 nebo nepřetržitě na emailu info@bakovnj.cz
Zde žádáme občany, aby tuto službu nezneužívali.
Výzva pro všechny občany
Jste-li nachlazení, zůstaňte doma, nevycházejte, kontaktujte svého praktického lékaře telefonicky či emailem.

---------------------------------------------------------

MĚSTO MNICHOVO HRADIŠTĚ / dne 16.3.2020

VYZÝVÁME VŠECHNY 

• Pokud to není nezbytně nutné (nákup potřebných potravin, vyzvednutí léků, dobrovolnická pomoc nebo venčení psa) NEVYCHÁZETJTE Z DOMOVA A ZŮSTAŇTE DOMA

• POKUD MÁTE K DISPOZICI ROUŠKU, NOSTE JI, my máme zatím dva lokální zdroje – dvě místní firmy, spousta dobrovolnic švadlen nám roušky šije – děkujeme, děkujeme, děkujeme!

• Pokud jdete nakoupit, do banky, na poštu – CHRAŇTE SE ALESPOŇ ŠÁTKEM, a to nejen kvůli sobě, ale i kvůli ostatním!

→ Pevně doufáme, že se nám povede během zítřka naskladnit větší počet roušek.Co máme k dispozici nyní dáváme zdravotníkům, policii, hasičům, prodavačkám, školkám.

→ Jakmile bude naskladněn nadbytek, začneme vydávat občanům – o tom budeme informovat na facebooku města, přes aplikaci Mobilní Rozhlas a prostřednictvím webu.

→ Děkujeme za sdílení, děkujeme za trpělivost. Děláme, co můžeme!

Pokud víte o někom, kdo může roušky šít, ozvěte se nám na mail komunikace@mnhradiste.cz

   
     


2019 PROSINEC / BENEFIČNÍ VEČER - PODĚKOVÁNÍ

Vážení přátelé,

rádi bychom se ještě jednou ohlédli za naším benefičním večerem, který jsme pořádali k 10. výročí založeni Denního centra JIZERA, z.s. a na podporu organizace Debra, která pomáhá lidem s onemocněním motýlích křídel. Program byl bohatý a měl velký divácký úspěch. MUDr. Uzel se svým košilatým vystoupením sklidil smích a ovace publika. Pěvecká, taneční i muzikantská vystoupení potěšily nejedno oko a srdce. Velkým překvapením bylo předání čestného uznání starosty Mnichova Hradiště Mgr. Ondřeje Lochmana, Ph.D. za dlouhodobý přínos v oblasti sociálních služeb, které bylo předáno zakladatelce Centra paní Marcele Friedrichové. Nesmíme ani zapomenout na vyvrcholení večera, kdy organizaci Debra jsme předali šek za více než 60 000 Kč. Děkujeme všem, kteří se celý rok podíleli na pomoci a spolupráci a také návštěvníkům benefičního večera, kteří formou dobrovolného vstupného přispěli více než 10 000 Kč na konto Debry. Zvláštní poděkování patří paní Janě Vélové, která bez nároku na odměnu celý večer zorganizovala společně se zaměstnanci Centra a dohlížela na jeho hladký průběh. Ještě jednou děkujeme a těšíme se zase někdy na shledanou.

Mgr. Kristýna Zimovjanová


           


                                           


2019 září / DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ - 26.9.

Nezapomeňte na tento čtvrtek - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ v Mnichově Hradišti. Mimo jiné Vás čeká dopolední trénink paměti a odpolední společné sypání mandaly s Renatou Zamrijovou. Kreativní dílničky, informace o nabízených službách a drobné občerstvení po celou dobu akce.


2019 září / SOUSEDSKÁ SLAVNOST V MNICHOVĚ HRADIŠTI A AKCE NA ZÁMKU HRUBÝ ROHOZEC
Společně pro dobrou věc! Nejprve zhotovit a poté nabídnout výrobky klientů Denního centra pro seniory Jizera na různých akcích dál, pro radost ostatním. Zářijová sousedská slavnost v Mnichově Hradišti a akce pro rodiny s dětmi na zámku Hrubý Rohozec.


2019 září / MUZEUM BAKOVSKA - VÝSTAVA SPEKTRUM
Až do 6. 10. 2019 můžete navštívit výstavu SPEKTRUM. Jedná se o unikátní výstavu obrazů absolventů mladoboleslavské Univerzity třetího věku a vzdělávání seniorů. Máte možnost na jednom místě shlédnout tvorbu devíti umělců, které spojuje láska k umění a radost z vytváření něčeho nového. A jak napsala paní Táňa Dvořáková, “láska k malířství je silné pouto k tomu, aby byli přáteli, aby tvořili, ale nesoupeřili.” Denní centrum pro seniory Jizera v rámci vernisáže dostalo příležitost prodávat ruční výrobky klientů Centra, za což velice děkujeme.


2019 srpen / BESEDA S CESTOVATELKOU ZUZANOU SAMKOVOU
Beseda se spisovatelkou a cestovatelkou Zuzanou Samkovou v Denním centru pro seniory Jizera... v horkém počasí minulého týdne jsme zavítali do ještě většího tepla - na skok do pohádkově krásného Ekvádoru. Brzy se můžete těšit na další cestovatelskou besedu, tentokrát do Vietnamu...


2019 srpen / LETNÍ WORKSHOP JIZERA

Milí přátelé, máme za sebou další úspěšnou akci CENTRA pro DEBRU. Děkuji všem zúčastněným a obzvláště pak musím poděkovat Klárce Řezáčové a Petru Friedrichovi za to, že celou akci organizačně vedli a zvládli na výbornou! Děkuji klientům CENTRA, kteří měli čas a přišli nás podpořit, a tím podpořili i charitativní organizaci DEBRU. Za dnešní akci máme pro DEBRU další finanční hotovost - 3 909 Kč. Což je skvělá částka! Tuto akci máme za sebou a další se pro Vás chystá. Jak už od začátku tohoto roku avizujeme, tento rok CENTRUM slaví desetileté výročí a na základě tohoto výročí jsme se rozhodli podpořit charitativní organizaci DEBRU, která se věnuje pomoci lidem s nemocí motylích křídel. Ze všech letošních akcí jí věnujeme veškerý finanční výtěžek.

Milí přátelé, zachovejte nám přízeň, těšíme se na Vás na našich dalších akcích - CENTRUM pro DEBRU.


Mějte se krásně a srdečně Vás všechny zdravím. Marcela Friedrichova


2019 srpen / BYLINKÁŘSTVÍ ZELENÝ ZDROJ
V bylinkářství ZELENÝ ZDROJ v Mnichově Hradišti máte možnost zakoupit nejen naše ručně vyráběné náramky, ale nově také i krásná mýdla zhotovená klienty Denního centra pro seniory Jizera z. s.


2019 červenec / POČÍTAČOVÉ KURZY PRO SENIORY v Bakově nad Jizerou a v Mnichově Hradišti
V červenci jsme slavnostně zakončili pořítačový kurz pro seniory v Mnichově Hradišti. S počítačem, chytrým telefonem či tabletem je možné naučit se pracovat v každém věku. Stačí jen chuť a najít někoho, kdo Vám pomůže se v těchto technologiích zorientovat. Třeba právě naše Denní centrum pro seniory Jizera, z. s. Již teď se můžete začít přihlašovat do dalšího kurzu, tentokrát v Bakově nad Jizerou. Startujeme už v září! Využijte možnost dárkových poukazů a nadělte vašim blízkým třeba právě počítačový kurz pro seniory v Denním centru pro seniory Jizera, z. s.


2019 červenec / CESTOVATELSKÁ BESEDA O PATAGONII v Bakově nad Jizerou a v Mnichově Hradišti

V Denním centru pro seniory JIZERA v úterý 2. 7. proběhla cestovatelská beseda o Patagonii. Děkujeme manželům Procházkovým za krásný zážitek!

 

2019 červen / FOLKLORNÍ FESTIVAL V BAKOVĚ NAD JIZEROU

Parné počasí, 150 účinkujících a krásný staročeský jarmark, plný dobrot a ukázek leckdy už zapomenutých lidových řemesel. Tak to vypadalo v Bakově nad Jizerou na Mírovém náměstí 29. 6. 2019, kde se konal již devátý ročník Pojizerského folklorního festivalu, pořádaný Spolkem POJIZERSKÝ FOLKLOR, městem Bakov nad Jizerou a Muzeem Mladoboleslavska za podpory měst Mnichovo Hradiště a Dolního Bousova. A Denní centrum pro seniory Jizera tam nemohlo chybět!

 
¨


2019 červen / ZAHRADNÍ POSEZENÍ

Zahradní posezení v Denním centru pro seniory Jizera... léto je v plném proudu a tak přesouváme aktivity do prostor naší zahrady...nemohlo chybět!

 2019 červen / DEN SOCIÁLNÍCH SLUŽEB V MLADÉ BOLESLAVI


 


2019 červen / CESTOVATELSKÉ BESEDY O AUSTRÁLII a NOVÉM ZÉLANDU v Bakově nad Jizerou a v Mnichově Hradišti

 
 
 


2019 červen / OSLAVA 89. NAROZENIN PANÍ MILENY
Stáří je krásné, když ho umíte žít... a to paní Milenka umí s elegancí a vitalitou! Je naší nejstarší účastnicí pravidelných tréninků paměti a leckdo z mladší generace by s ní jen těžko držel krok v zapamatování či paměťových cvičeních! Oslava krásných 89. narozenin v Denním centru Jizera v Mnichově Hradišti...

 2019 červen / RUKODĚLNÉ TVOŘENÍ
Ani v horkých dnech klienti Denního centra pro seniory Jizera nezahálí. Kromě korálkových náramků a voňavých mýdel se v Centru také maluje, plete a háčkuje... Korálkové náramky s láskou zhotovené klienty Denního centra pro seniory Jizera, z. s. si nově můžete zakoupit také v bylinkářství ZELENÝ ZDROJ v Mnichově Hradišti... celý výtěžek z prodeje je určen pro charitativní organizaci DEBRA ČR, podporující lidi s onemocněním motýlích křídel. Pomozme společně těm, co to opravdu potřebují...

 
 


2019 květen / ŠTRÚDLOBRANÍ
Úterní ŠTRÚDLOBRANÍ v Denním centru pro seniory Jizera v Bakově nad Jizerou... tajemství vídeňské kuchyně odhaleno a naše recepty na štrúdl byly zaručeně mnohem chutnější než ten první zapsaný recept vídeňský z roku 1696...

 

2019 květen / Trénink paměti a oslava narozenin paní Heleny

Dnešní trénink paměti v Denním centru pro seniory Jizera v Mnichově Hradišti tak trochu jinak... a to spojený se štrúdlobraním a kvízy o štrúdlech a vídeňské kuchyni a také s oslavou narozenin paní Heleny...

 

2019 květen / VÝLET NA ZÁMEK LOČEŇ A DO DOBROVICKÝCH MUZEÍ
Pondělní výlet Denního centra pro seniory Jizera na zámek Loučeň aneb i za deště se dá společně vyrazit za kulturou!


    
               
   
  
                       

                   


2019 květen / Zvonečky a Koťata zpívají pro radost
Střípky z vystoupení v Denním centru pro seniory Jizera z. s. v Mnichově Hradišti aneb dětské soubory Zvonečky a Koťata zpívají pro radost nejen klientům Centra.2019 květen / Trénink paměti se slovenským kvízem
Trénování paměti může být také zábava! Po úspěšném italském dopoledni jsme v Denním centru pro seniory Jizera v Mnichově Hradišti zavítali na skok do sousedního Slovenska. Nejlépe si pamatujeme věci spojené s emocemi, chutěmi, vůněmi, hudbou aj.... Takové zážitky nám v paměti ulpívají na velmi dlouhou dobu. Zároveň také prostřednictvím těchto podnětů znovu vyvoláme vzpomínky a probudíme paměť. Smyslovou aktivizaci využívají mnohé mnemotechnické pomůcky. A tak se kromě trénování paměti, čísel, cvičení a kvízů ve čtvrtek v Centru pekly lokše, ochutnával ovčí sýr a brynza, poslouchala se slovenská lidová muzika, koštovala brusinková Demänovka a klienti měli možnost shlédnout dokument o zajímavostech Slovenska.2019 duben / Velikonoční trhy na zámku Sychrov

 

2019 / 4. duben / na skok do Itálie
Dnes jsme v Denním centru pro seniory Jizera společně vychutnávali atmosféru italských lyžařských středisek. V rámci tréninku paměti jsme se vydali "na skok do Itálie"... na klienty kromě italského kvízu, povídání a hudby čekala také malá ochutnávka nápoje "bombardino", zimní italské speciality. Horký nápoj, jehož posláním je zahřát vymrzlé lyžaře na sjezdovkách, se zrodil v italském pohoří Livigno v roce 1974. A nás dnes, při tréninku paměti, zahřál nejen na těle, ale i na duši... A klienti už sami přicházejí s dalšími nápady, kam bychom "mohli jet" příště...
2019 duben / tvůrčí dílny a velikonoční tvoření v Bakově nad Jizerou a v Mnichově Hradišti
Velikonoční variace z rukou šikovných klientů Denního centra pro seniory Jizera, z. s. a společná drátovací dílnička Denního centra pro seniory Jizera a Centra pro rodinu Náruč, pod vedením lektorky Heleny Mydlářové...

 

 


2019 / 21. březen / DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ V MNICHOVĚ HRADIŠTI SE VYDAŘIL
Pár momentek ze čtvrteční příjemné atmosféry na Dni otevřených dveří v Denním centru pro seniory Jizera v Mnichově Hradišti. Děkujeme všem za milou návštěvu a podporu a těšíme se na další společná setkání! 


2019 / JARNÍ ČÍSLO NAŠEHO ČTVRTLETNÍKU právě vychází
Právě vychází nové číslo našeho časopisu. Pokud jste nenašli čtvrtletník ve Vašich poštovních schránkách, napište nám, rádi Vám zdarma zašleme! Prohlédnout si jej také můžete zde...  (soubor pro stažení)
2019 / BESEDA S PAMĚTNÍKY V HODINĚ VLASTIVĚDY - ZÁKLADNÍ ŠKOLA BAKOV
V pondělí jsme přijali pozvání do Základní školy v Bakově nad Jizerou na BESEDU S PAMĚTNÍKY V HODINĚ VLASTIVĚDY. V rámci našich tréninků paměti jsme zavítali na pátý stupeň, kde nám děti kladly různé otázky "jak to bylo dřív", ať už ve škole nebo ve volném čase. Mnohdy bylo vidět na tvářích malých školáčků místo údivu i zděšení! Třeba jak jsme mohli přežít na dovolené bez aquaparků a dinoparků... Klientka Centra paní Hanka přinesla pro děti na ukázku jako zajímavost i dřívější učebnice, ze kterých se učila nejen ona, ale i její maminka. Za toto milé setkání děkujeme, protože právě jednou z důležitých metod tréninků paměti je tzv. reminiscenční technika. Ta využívá vzpomínek na události či zážitky a jejich vybavování prostřednictvím různých podnětů. Třeba právě i vyprávěním “jak to bylo dřív”.


2019 / ÚNOROVÉ RUKODĚLNÉ VÝROBKY
Originální šité polštářky pro radost - ukázka kreativních výrobků našich klientů v minulém týdnu v Denním centru Jizera pro seniory v Bakově nad Jizerou... neseďte doma sami a přijďte procvičit svoje prstíky s námi2019 / PRVNÍ PONDĚLÍ V MĚSÍCI PEČEME...
První pondělí v měsíci v Denním centru pro seniory Jizera v Mnichově Hradišti opět proběhlo společné pečení s klienty. Pekly se sladké rohlíčky plněné ořechovou nádivkou a také jejich slaná varianta - rohlíky sypané sezamovými či dýňovými semínky. Bylo to vydařené dopoledne a zavítali k nám i noví návštěvníci. Posuďte sami, jak se nám to povedlo! A nebo rovnou přijďte mezi nás, ať už si něco pěkného vyrobit, vzdělávat se nebo jen strávit příjemný den.


2019 / FILMOVÉ STŘEDY PRO KLIENTY NAŠEHO CENTRA
Střípky z filmového dopoledne v Denním centru pro seniory Jizera, z. s. v Mnichově Hradišti... minulou středu jsme společně shlédli rodinnou komedii S tebou mě baví svět a tuto středu nás čeká vzpomínkové dopoledne na Lídu Baarovou a Oldřicha Nového a na jejich nezapomenutelnou komedii Dívka v modrém. Akce pouze pro klienty našeho Centra.2019 / Denní centrum pro seniory Jizera SLAVÍ V LETOŠNÍM ROCE KULATÉ VÝROČÍ...
Deset let, právě takové kulaté jubileum oslaví v listopadu letošního roku Denní centrum pro seniory Jizera. Během celého roku chystáme celou řadu aktivit a besed pro širokou veřejnost. Vyvrcholením celoročních projektů bude pak listopadový benefiční společenský večer se zajímavými hosty. Již nyní si můžete na první jarní den 21. března 2019 poznamenat pozvánku na Den otevřených dveří v Mnichově Hradišti, který doplní tematický program. Již brzy ho pro Vás zveřejníme.

LEDEN 2019 /  Minulý týden v Denním centru pro seniory Jizera v Mnichově Hradišti naši klienti vyráběli rozmanité dřevěné krabičky. Tyto krabičky jsou natřené ekologickými barvami, které se používají i na dětský nábytek a hračky. Každá krabička má jiný dekor vytvořený ubrouskovou technikou decoupage. Pokud nevíte, jaký dárek věnovat Vašim přátelům, přijďte se podívat třeba právě na výrobky zhotovené šikovnými klienty Centra. Určitě si něco zajímavého vyberete. Rádi Vás také přivítáme mezi sebou. Můžete s námi jen tak posedět nebo si třeba i Vy sami něco hezkého vyrobit, ať už pro radost sobě nebo někomu jinému...

  

 

LEDEN 2019 /  I když věda ve 21. století už našla konečně odpověď na známou otázku "co bylo dříve, zda vejce nebo slepice", tak v Denním centru Jizera, oproti vědcům, první na řadu z jarního tvoření přichází místo vajec právě tyhle nádherné slepičky...

   


LEDEN 2019 /  
Venku je pod nulou, ale v Denním centru Jizera už začínají přípravy na Velikonoce - pletení s Hankou aneb zajíčkové a slepičkové ošatky.LEDEN 2019 /  S velkou radostí oznamujeme všem, že se opět v novém roce pravidelně scházíme v Centru Jizera v Mnichově Hradišti. Poprvé jsme se sešly v úterý 8. ledna 2019. Hned jsme si vyhrnuly rukávy a s vervou začaly společnými silami pracovat. Ježíšek nás obdaroval pod vánočním stromečkem novou elektrickou troubou a tak jsme jí musely hned vyzkoušet. Vyndaly jsme jablíčka, ořechy, brusinky v rumu a další ingredience a začaly tvořit. Loupaní, krájení, strouhání, válení, rolování. Potom poslední pomazání a šup do trouby. Za necelou hodinku se nám upekly 2 šišky "štrůdlíku", který ihned provoněl celé atrium. Uvařily jsme si kávu a čaj a ještě teplý štrůdl, který se nám určitě povedl, začaly vychutnávat. Byl to skvělý den, dobrá zábava, povídání, smích... Krásný začátek nového roku, který jsme si všechny užily. Těší se na Vás Ivana a Kačka z DCJ!
LEDEN 2019 /  
TRÉNINKY PAMĚTI pokračují také v letošním roce. V Mnichově Hradišti začínáme tento čtvrtek 10.1.2019 od 9 hodin a v Bakově nad Jizerou se můžete těšit na první hodinu v pondělí 14.1.2019 od 9 hodin.
PROSINEC 2018 /  
Vánoční atmosféra v Denním centru pro seniory Jizera. Děkujeme paní ředitelce Petře Kremlové a všem dětem ze Základní školy Bakov nad Jizerou. V rámci projektu Ježíškova vnoučata děti věnovaly klientům Centra nádherné dárky. Této akce 20.12. se zúčastnil také jako zástupce města Mnichovo Hradiště pan Jan Mareš, který slavnostně předal certifikáty všem účastníkům našich kurzů Tréninku paměti.

 
 


PROSINEC 2018 /  
Pár foto střípků z prosince 2018, Denní centrum pro seniory Jizera, z. s. Milé předvánoční setkání a posezení klientů v Bakově nad Jizerou.

 

PROSINEC 2018 /  Právě vychází nové zimní (poslední letošní) číslo našeho časopisu. Pokud jste nenašli čtvrtletník ve Vašich poštovních schránkách, napište nám, rádi Vám zdarma zašleme! Prohlédnout si jej také můžete zde...  (soubor pro stažení)

PROSINEC 2018 /  Výlet do Lysé nad Labem na vánoční trhy, odjezd v pátek 14.12.2018 v 8:30 od Denního centra pro seniory v Bakově nad Jizerou. Je nutné se předem přihlásit a rezervovat si místa!

LISTOPAD 2018 / nové výrobky našich klientů a návštěva Muzea Bakov nad Jizerou / výstava ke 100. výročí naší republiky

ŘÍJEN 2018 /  CESTOVATELSKÁ BESEDA O DALEKÉ CESTĚ NA SEVER s cestovatelkou, fotografkou a spisovatelkou Zuzanou Samkovou / v Bakově nad Jizerou a v Mnichově Hradišti

 

ŘÍJEN 2018 /  Právě vychází nové podzimní číslo našeho časopisu. Pokud jste nenašli čtvrtletník ve Vašich poštovních schránkách, napište nám, rádi Vám zdarma zašleme! Prohlédnout si jej také můžete zde...  (soubor pro stažení)

ŘÍJEN 2018 / TVOŘENÍ JE NAŠE RADOST

 

29. ŘÍJNA 2018 / CHYSTÁME PRO VÁS CESTOVATELSKOU BESEDU - kapacita míst je omezena, doporučujeme raději se přihlásit předem


ZÁŘÍ 2018 / NAŠE ÚSPĚŠNÉ TRÉNINKY PAMĚTI A NĚCO MÁLO Z KREATIVNÍHO TVOŘENÍ


15. ZÁŘÍ 2018 / STÁNEK DENNÍHO CENTRA S VÝROBKY KLIENTŮ - SOUSEDSKÉ SLAVNOSTI V MNICHOVĚ HRADIŠTI 

 


19. ZÁŘÍ 2018 / pěší výlet na Zvířetice a do Hrnčířského dvora


 

 ZÁŘÍ 2018 / KURZ VYRÁBĚNÍ ŠPERKŮ Z FIMO HMOTY

 


ZÁŘÍ 36. TÝDEN / TENTO TÝDEN JSME VYRÁBĚLI:
Tento týden šikovné ruce klientů Denního centra Jizera v Mnichově Hradišti vyráběly boxy pletené z barevných papírových ruliček. Na ukázku přikládáme fotku rozpracovaného košíku (z bílých papírových ruliček). Pro příští týden jsou připraveny vánoční látky, ze kterých se budou šít PONOŽKY na dárky od JEŽÍŠKA. Nebude chybět ani oblíbená výroba chňapek do kuchyně.


NA ZÁŘÍ PŘIPRAVUJEME DALŠÍ VÝLET

Pondělí 10.9., Jablonné v Podještědí a Papyrea. JABLONNÉ V PODJEŠTĚDÍ / Klášter dominikánů, Bazilika svatého Vavřince a svaté Zdislavy, Krypta, dále pak ZDISLAVA / EXKURZE DO RUČNÍ PAPÍRNY PAPYREA V PODJEŠTĚDÍ. Již se začaly plnit přihlášky, tak neotálejte, počet míst omezen kapacitou autobusu.

AKTUÁLNÍ VÝROBKY NAŠICH KLIENTŮ - PŘIPRAVUJEME SE PILNĚ NA PODZIMNÍ A ZIMNÍ PRODEJE

pondělí 3.9.2018 od 10 hodin posezení s klienty v centru v Bakově, představení programu a aktivit plánovaných do konce roku, občerstvení zajištěno


od 6. do 10.8.2018 dovolená v centru DCJ jak v Bakově tak i v Mnichově Hradišti, centrum bude uzavřeno

ČERVENEC 2018 / NÁŠ LETNÍ ČTVRTLETNÍK
Právě vychází nové letní číslo našeho časopisu. Pokud jste nenašli čtvrtletník ve vašich poštovních schránkách, napište nám, rádi vám jej zdarma zašleme! Prohlédnout si jej také můžete zde (soubor pro stažení)

V aktuálním čísle čtvrtletníku se věnujeme poněkud obsáhleji Alzheimerově chorobě. V dnešním světě, díky prodlužování střední délky života, je to čím dál více diskutované téma. Odborníci nám radí trénovat paměť. Trénink paměti je považován za jednu z nejúčinnějších metod prevence. A tak nás těší, že kurzy paměti v centru Jizera v Bakově a v Mnichově Hradišti mohou také přispět svojí “troškou do mlýna” v preventivním boji proti tomuto závažnému onemocnění.

           

             


červen 2018 / KRÁSY ČESKÉHO RÁJE
V úterý 19.6. vyrážíme opět na výlet, tentokrát nás čeká Malá Skála, Hrubý Rohozec a muzeum v Troskovicích. FOTO - VÝLET ČESKÝ RÁJ

Střípky z výletu: Další z letošních výletů zavedl naše kroky tentokrát do Českého ráje. Opět pod taktovkou horkého léta jsme vyjeli vstříc novým zážitkům. V obci Sněhov na Malé Skále nás přivítala bylinkářka paní Vondrová ve svém bylinném království “Bylinky z ráje”. Všudypřítomná levandule voněla nejen z chutných domácích limonád, ale především na skoro každém kousku zahrady okolo nás. Potom nás čekala prohlídka zámku Hrubý Rohozec v Turnově a mohli jsme obdivovat nádherné pokoje příslušníků původem francouzské hraběcí rodiny Des Fours Walderode. Díky sympatickému kastelánovi Jiřímu nám bylo umožněno vyzkoušet si na nádvoří zámku různé historizující klobouky. A odpolední výlet jsme zakončili ve Troskovicích, kde je unikátní Muzeum panenek a medvídků. Rozsáhlá expozice tu nabízí více než 2000 exponátů.

Bylo nám bylo doručeno velmi milé osobní poděkování od jedné z účastnic našeho jednodenního červnového výletu do Českého ráje, od paní Boženy M. z Bakova nad Jizerou: Další “Být dámou”. Cítit se v 60 a více letech za dámu, to dá práci. Ale ne, to si jen myslíte. Stačí jen vyjet si s Denním centrem Jizera na výlet a mít za průvodkyni paní Veroniku Vynikalovou. Ta nejenže naplánuje celou trasu tak, aby byla zajímavá a nenáročná, ale zároveň nám i vymyslí další program. A tím se dostávám k tomu “být dámou”. Po návštěvě zámku Hrubý Rohozec, na jeho nádvoří, nám připravila překvapení. Mohly jsme si vyzkoušet klobouky. No měla jich s sebou snad čtyřicet z různých období a na různé společenské příležitosti. Nejdříve jsme  se trochu zdráhaly, ale když nám ona sama pomohla a nastavila zrcadlo, tak to začalo. Smíchu bylo plné nádvoří a nakonec se nám to moc líbilo. Z tohoto výletu by toho na vyprávění bylo ještě hodně, ale jako poděkování ode mne, za hezký výlet, to snad stačí.


červen 2018 / SPOLEČNÝ VÝLET NA NOČNÍ PROHLÍDKY ZÁMKU STRÁNOV
Výlety za kulturou máme rádi, využili jsme tedy s radostí nabídku pro společný výlet na nedaleký zámek Stránov v Jizerním Vtelně u Mladé Boleslavi. Zámek nasvícený svíčkami byl krásnou kulisou pro kostýmované oživlé prohlídky zámku.


červen 2018 / PĚŠÍ VÝLET NA ZMRZLINU K LETADLU

Jedna z nejznámějších zastávek, jak se tak mezi lidmi říká “na zmrzlinu”, je restaurace ukrytá ve starém letadle značky Iljušin na odpočívadle u Bakova nad Jizerou.     Ještě v roce 1984 bylo možné s tímto letounem odletět do kubánské Havany. O dva roky později již byl zabetonován do země.


květen 2018 / Životní příběhy - setkání v bakovské základní škole
V květnu jsme přijali pozvání od zástupce ředitelky bakovské základní školy, pana Mgr. Václava Čecha. V rámci našich tréninků paměti jsme zavítali do moderní školní učebny, kde si pro nás žákyně devátého ročníku připravily tematické otázky. Za toto milé setkání děkujeme, protože právě jednou z důležitých metod tréninků paměti je tzv. reminiscenční technika. Ta využívá vzpomínek na události či zážitky z minulosti a jejich vybavování prostřednictvím různých podnětů. Třeba právě i vyprávěním “jak to bylo dřív”.

Článek žákyň IX. A:

Dne 14. května se u nás v bakovské ZŠ sešli senioři z Denního centra Jizera, aby nám povyprávěli své životní příběhy na pozadí událostí 2. poloviny 20. století. Pokládali jsme jim dotazy na jejich život a dobu, ve které žili. Naši hosté nám vyšli velmi vstříc a byli schopni odpovědět na takřka veškeré otázky a vždy nám řekli ještě něco navíc. Byli tak ochotní, že nám dokonce přinesli na ukázku i dochované fotografie a novinové články z minulé doby. Povyprávěli nám o méně příjemných i světlých momentech ze svého osobního života. Dozvěděli jsme se spoustu nových a zajímavých informací, které bychom se ve škole jen tak nedozvěděli. Jsme velice vděčné, že naše pozvání přijali. / žákyně IX. A
květen 2018 / VÝLET KLADRUBY NAD LABEM
Na pondělí 21.5. máme naplánován společný výlet do Kladrub, místa se rychle plní, přihlásit se můžete přímo v našem centru. FOTO Z VÝLETU NAJDETE ZDE

Střípky z výletu: V měsíci květnu jsme v rámci našich jednodenních výletů zavítali do Kladrub nad Labem, kde je malebný zámek a především světově známý chov starokladrubských koní. Horké letní počasí nás nešetřilo, ale úžasná paní průvodkyně měla pro naši skupinu velké pochopení, a tak nám rozložila prohlídky do dopoledního i odpoledního času. Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem je jedním z nejstarších hřebčínů na světě a je také zároveň domovem nejstaršího původního českého plemena koní. Tradice tohoto chovu koní zde sahá až do poloviny 14. století. Více než 300 let byl kladrubský hřebčín významným císařským dvorním hřebčínem, který zajišťoval koně pro císařský a královský dvůr v Praze a také ve Vídni. Dnes se tu chová přibližně 500 starokladrubských koní, a to ve dvou barevných variantách, bílé a vrané. V samotných Kladrubech nad Labem je ustájeno kolem 250 běloušů.

Milého poděkování se nám dostalo na facebookových stránkách centra od paní Hany Šimonové z Bakova nad Jizerou, která pravidelně již několik let naše centrum navštěvuje: Dne 21. 5. 2018 jsme byli na výletě v Kladrubech nad Labem, kde je krásný zámek, kaple a chov starokladrubských koní. Děkuji paní Marcele Friedrichové za založení Denního centra Jizera v Bakově nad Jizerou, se kterým jsme na výletě byli. Děkuji také paní Veronice Vynikalové za perfektní přípravu výletu. Bylo to pěkné.


duben 2018 NOVÝ ČASOPIS
Pokud jste nenašli časopis ve vašich poštovních schránkách, napište nám, rádi vám ho zašleme!

            

             


březen 2018

Rádi bychom vás informovali o navázaní spolupráce se spolkem MEZA v Mnichově Hradišti. Naši klienti budou moci využívat prostory zahrady, chystáme různé besedy a přednášky nejen o rostlinách a bylinách a další zajímavé akce. A hned na příští týden jsme se po domluvě s paní Lucií Podařilovou zapojili do projektu "Restaurant Day Mnichovo Hradiště" s naší velikonoční tvorbou.

   


březen 2018
V neděli 25.3. nás čeká prodejní Velikonoční jarmark v Bakově nad Jizerou a hromadný výlet do Prahy na muzikál Královna Kapeska.


JEŠTĚ MÁME VOLNÁ MÍSTA NA VÝLET dne 21.3.2018 do ROUDNICE NAD LABEM (návštěva zámku a muzea) a do Libotenic (Galerie kraslic),
přidejte se k nám, přihlásit se můžete u nás v centru (v MH nebo v Bakově) nebo na telefonu 
725 787 577.


MNICHOVO HRADIŠTĚ / březen 2018

Denní centrum pro seniory Jizera, z. s. od letošního roku rozšířilo aktivizační služby a denní stacionář z Bakova nad Jizerou také do Mnichova Hradiště. Přestože sídlíme v přízemí Domova s pečovatelskou službou, tak se nejedná o aktivity určené jen pro obyvatele tohoto domova. Služby centra jsou určeny pro širokou veřejnost. Přijďte trávit čas aktivně a zábavně ve společnosti svých vrstevníků. Díky zajímavým aktivitám si budete udržovat fyzické i psychické zdraví. Obohaťte svůj život o nové zážitky a přátele. Co Vás čeká? Aktivní trávení volného času, tréninky paměti, vycházky za přírodou a kulturou, celodenní výlety, besedy se zajímavými hosty, tvoření pro radost a rukodělné činnosti. Najdete nás v přízemí Domu s pečovatelskou službou v Mnichově Hradišti na adrese Družstevní 1451.VERNISÁŽ VÝSTAVY BARVY JARA - MĚSTSKÁ KNIHOVNA V BAKOVĚ NAD JIZEROU dne 15.3.2018 od 16 hod
Ve čtvrtek zahajujeme ve spolupráci s Městskou knihovnou v Bakově nad Jizerou výstavu BARVY JARA. Přijďte si prohlédnout výrobky a tvorbu Denního centra pro seniory Jizera. Těšíme se na Vás, bližší info níže a plakát ke stažení ZDE.


BESEDA S MĚSTSKOU POLICIÍ NA TÉMA BEZPEČNOST SENIORŮ / čtvrtek 22. března 2018 od 9 hodin v Mnichově Hradišti

Srdečně Vás zveme na společné setkání v Denním centru Jizera v Mnichově Hradišti viz plakát níže.             


POZVÁNKA NA MEZINÁRODNÍ DEN ŽEN / úterý 6. a čtvrtek 8. března 2018
V centru DCJ v Mnichově Hradišti v úterý 6. března a v Bakově nad Jizerou ve čtvrtek 8. března, vždy od 10 hodin. Občerstvení zajištěno a pro každého je připraven také i malý dárek.


           leden / 2018
Denní centrum pro seniory Jizera, z. s. od 8. 1. 2018 rozšířilo svoje aktivizační služby a denní stacionář z Bakova nad Jizerou také do nedalekého Mnichova Hradiště. Nově nás najdete v přízemí Domu s pečovatelskou službou v Mnichově Hradišti na adrese Družstevní 1451. Služby centra jsou určeny pro širokou veřejnost, ať už se jedná o tréninky paměti, společné výlety, rukodělné dílničky, besedy se zajímavými hosty, setkávání seniorů a další aktivní trávení volného času. V denním stacionáři nabízíme možnost pečujícím rodinám postarat se o blízké osoby se sníženou soběstačností. Vše je zařízené tak, aby se tu vaši členové rodiny cítili co nejvíce jako doma, bylo jim příjemně a užili si každý den s péčí a podporou, kterou potřebují. Přijďte se k nám podívat, těšíme se na společné setkání.

leden / 2018
Dne 8.1.2018 od 9 hodin vás srdečně zveme na slavnostní zahájení denního stacionáře Denního centra pro seniory Jizera z.s., který se stane součástí Domu s pečovatelskou službou, Družstevní 1451, Mnichovo Hradiště. V denním stacionáři budeme nabízet služby denních pobytů každé úterý a čtvrtek od 8 do 16 hodin.
plakát ke stažení ZDE

prosinec /2017
JEŽÍŠKOVA VNOUČATA pro naše centrum
Děti z bakovské základní školy nadělovaly dárečky seniorům z Denního centra Jizera z.s. v rámci projektu Ježíškova vnoučata (ČESKÝ ROZHLAS). Děkujeme paní ředitelce Petře Kremlové, celému kolektivu školy a dětem za podporu a krásnou předvánoční atmosféru.

  
 

  
 


prosinec /2017
VYCHÁZÍ ZIMNÍ DVOJČÍSLO NAŠEHO ČTVRTLETNÍKU DC JIZERA - SOCIÁLNÍ SLUŽBA
Pokud jste nenašli časopis ve vašich poštovních schránkách, časopis si můžete prohlédnout zde - soubor pro stažení

 

prosinec
/2017
Vánoční jarmark v Bakově nad Jizerou
Vánoční prodej v Bakově nad Jizerou se opět děvčatům Martě a Míle povedl a tímto jim moc děkujeme!
více v naší fotogalerii


listopad /2017
Vánoční kreativní tvoření pro potěšení
Máme radost! Magistrát města Mladá Boleslav od nás odkoupil všechny naše vyrobené výrobky! Za což samozřejmě děkujeme. Výrobky se budou prodávat pod záštitou magistrátu s naším logem DCJ na večerních vánočních trzích od 1. - 23. prosince, vždy v čase od 16 - 21 hodin na Výstavišti v Mladé Boleslavi. Osloveni jsme byli díky tomu, že jsme poskytovateli sociálních služeb. Těší nás, že se naše výrobky líbí a udělají někomu v předvánočním čase radost.


listopad /2017
Ježíškova vnoučata
Jak už někteří víte, naše centrum bylo zařazeno a osloveno ČESKÝM ROZHLASEM o zapojení se do projektu „JEŽÍŠKOVA VNOUČATA“. Samozřejmě, že jsme neváhali a do projektu se přihlásili. Takže začínáme psát a žádat o splnění všech přání našich seniorů. V jednom případě máme i mladého muže, který je tělesně postižený. Rádi bychom Pepíčkovi, a hlavně jeho úžasné mamince, která se o něj skvěle stará, a především hlavně díky její péči udělal veliký pokrok, pomohli. Držte nám tedy palce, ať se prostřednictvím našeho zařízení splní všechna přání.


18/10/2017
Beseda na téma "Kladný přístup k životu"
Jak si v pokročilém věku udržet dobrou náladu a chuť do života přijel přednášet  Ing. Zdeněk Svoboda, Csc., ředitel Nadačního fondu Lepší senior. Jezdí s touto přednáškou zaměřenou na seniory po celé republice a všude sklidil chválu a pozitivní ohlasy. A jak pan Svoboda říká, tak optimismu se dá naučit, stačí ho jen trénovat. Rozdávat radost má smysl v každém věku.
více v naší fotogalerii
 

30/09/2017
Prodejní stánek na Svatováclavských slavnostech na zámku Stránov
O víkendu jsme zavítali do Jizerního Vtelna u Mladé Boleslavi s našimi výrobky. Počasí nám přálo, měli jsme možnost zúčastnit se i prohlídky zámku, tak to byl pro nás krásný relaxační den v malebném prostředí tohoto novorenesančního zámku.
více v naší fotogalerii


11
/09/2017
Přednáška s ředitelem Alešem Konývkou, Městská policie Bakov nad Jizerou
Opakování je matkou moudrosti a tak jsme se během dvouhodinové přednášky seznámili s nebezpečím, které na nás seniory číhá v každodenním životě. Jak zabezpečit byt, na co si dát pozor ve veřejné dopravě i v nákupních centrech, obzvláště teď v předvánočním čase. Poučili nás také o podomním prodeji a jak si dávat pozor na telefonní triky prodejců a uzavírání smluv po telefonu. Zajímavé bylo i téma, jak máme postupovat při nedovoleném vniknutí do bytu nebo při přepadení či obtěžování. Setkání bylo pro všechny poučné a užitečné. Senioři ocenili, že se policie věnuje těmto tematům. Velmi tímto panu Konývkovi děkujeme za ochotu a realizaci setkání a těšíme se na další spolupráci. 
více v naší fotogalerii

                


září /2017
ČTVRTEČNÍ TRÉNINKY PAMĚTI PRO SENIORY
Většina z nás o své paměti vůbec nepřemýšlí, a to až do té chvíle, kdy nám najednou naše paměť prostě a jednoduše „vypoví službu“. Paměť je jednou z nejzajímavějších a nejdůležitějších schopností mozku. Můžeme jí nazvat takovou velkou knihovnou plnou informací získaných během našeho života. S pamětí nebojují jen staří, ale i mladí lidé. Na zhoršení paměti mají kromě stárnutí také v neposlední řadě podíl moderní technologie dnešního světa. Až příliš často se spoléháme na to, že vše najdeme na internetu nebo ve svém chytrém telefonu. Přiznejme si, že když ztratíme či zapomeneme někde telefon, nejsme kolikrát ani schopni zavolat svým nejbližším. Pravidelné trénování paměti přispívá ke zvýšení soběstačnosti a tím k prodloužení nezávislosti až do vysokého věku. Přestože se paměť a intelektuální schopnosti v pokročilém věku mění, různé cvičební techniky dokáží seniorům usnadnit každodenní život a posílit jejich sebevědomí. Trénování mozku hraje také významnou roli prevence demence (např. Alzheimerovy choroby) a jiných negativních důsledků stárnutí.
A právě pro ty, kteří si přejí něco udělat pro své duševní zdraví i ve vyšším věku, jsou určeny naše dopolední čtvrtky. Každých 14 dní v centru DCJ procvičujeme jako krátkodobou tak dlouhodobou paměť, kdy se snažíme odlehčenou a především zábavnou formou zapojit mozek a rozvíjet jeho schopnosti. Přijďte se pobavit a trénovat paměť s námi. Nacvičíte si použití jednoduchých technik na praktických příkladech z běžného života. Ukážeme si, jak lze paměťové techniky použít k zapamatování různých seznamů, čísel či běžných nákupů. Naučíte se lépe koncentrovat, udržet si pozornost, zaměřujeme se také na schopnost logického uvažování. Součástí programu je i reminiscenční část, přispívající ke zlepšení komunikace - využíváme vzpomínek klientů k povídání si o životě, o jejich dřívějších aktivitách, prožitých událostech a zkušenostech.
Jak již bylo v úvodu řečeno, posilování paměti pomáhá udržet a rozvíjet stávající schopnosti a zvyšuje sebevědomí. Navíc trénování paměti pro seniory znamená smysluplné využití volného času a rovněž jednu z možností seberealizace. Chcete-li se dozvědět více, přijďte se podívat.20
/08/2017
VYCHÁZÍ LETNÍ ČÍSLO NAŠEHO ČTVRTLETNÍKU DC JIZERA - SOCIÁLNÍ SLUŽBA
Pokud jste nenašli časopis ve vašich poštovních schránkách, časopis si můžete prohlédnout zde - soubor pro stažení

     


16
/08/2017
Senát potvrdil zavedení dlouhodobého ošetřovného
Bohuslav Sobotka: Senát potvrdil zavedení dlouhodobého ošetřovného, pomohli jsme rodinám vážně nemocných.
Podpora osob, které se mohou nezaviněně dostat do tíživé životní situace, je jednou z hlavních priorit naší vlády. Mezi takové skupiny patří i lidé, kteří se rozhodli převzít na svá bedra péči o dlouhodoběji nemocného příbuzného. Až dosud je naše legislativa ekonomicky trestala – nárok na proplácení náhrady za ztrátu příjmů měli jen po dobu prvních devíti dnů, pokud se jednalo o ošetřování osaměle žijících osob, pak až šestnáct dnů. To se ukázalo v řadě případů závažnějších zdravotních problémů jako naprosto nedostatečné a rodiny pečující o nemocné příbuzné nad rámec této doby se kvůli tomu často dostávaly do finanční tísně.
Proto jsem rád, že naše vláda dnes úspěšným hlasováním v Senátu definitivně prosadila zavedení nové sociální dávky, tzv. dlouhodobého ošetřovného, která tyto případy ošetří. Budou si o ni moci požádat lidé, u nichž je předpoklad, že budou muset o příbuzného propuštěného z nemocniční péče celodenně pečovat nejméně 30 dní. Dávka bude vyplácena ve výši 60 procent denního vyměřovacího základu, což rodině zajistí alespoň nějaký příjem do doby, než se pacient zotaví, nebo bude umístěn do nějakého vhodného sociálního či zdravotnického zařízení, maximálně však na tři měsíce.
Od tohoto kroku si naše vláda slibuje, že zlepší sociální situaci těchto rodin, zvýší zájem rodinných příslušníků vzít si nemocného člena rodiny do domácí péče a zároveň ulehčí situaci a sníží náklady zdravotnických zařízení, v nichž by jinak tito pacienti museli zůstat.
Bohuslav Sobotka, předseda vlády ČR / ZDROJ: www.vlada.cz / 16.8.2017


01/05/2017
S KÝM SE MŮŽETE V NAŠEM CENTRU POTKAT?
Celý týden od pondělí do čtvrtka se můžete v našem centru vidět s Hanou Kyselovou. Věnuje se výtvarné a rukodělné činnosti, péči o klienty, tréninku paměti a má na starosti také metodické práce. Každé pondělí se o naše klienty postará MARTA KOMŇACKÁ, která kromě výše zmiňovaných činností (rukodělné práce, trénink paměti, péče o klienty) navíc připravuje kulturní a turistické aktivity a vyhledává zajímavé výletní cíle. A nesmíme zapomenout ani na úterky s naší IVANOU NOVOTNOU, se kterou klienti tvoří výrobky za pomoci různých kreativních technik.
Naše výrobky jsou velmi zdařilé, proto se můžeme pochlubit prodejem na různých trzích, které jsou pořádány pro sociální služby, například v Praze a v Mladé Boleslavi. Průběžně se také zapojujeme do charitativní činnosti - pleteme a háčkujeme čepice, rukavice, šály a ponožky pro děti do JAR, Rumunska a na Ukrajinu. Za to patří velké poděkování všem, kteří se na těchto aktivitách u nás v centru podílejí. Ukázku výrobků našich seniorů najdete na www.dcjizera.cz. Pokud máte zájem o koupi našich výrobků, přijďte se k nám podívat. Také náš stánek najdete v nejbližších dnech na ZÁMECKÉM JARMARKU v sobotu 13.5. na zámku Hrubý Rohozec a v sobotu 27.5. na pohádkovém dni na zámku Stránov v Jizerním Vtelně. Zakoupením výrobku zhotoveného klientem centra podpoříte nejen naši činnost, ale také darujete úsměv, že naše tvoření potěšilo i někoho dalšího.


 

28/04/2017
MALOVÁNÍ NA VODNÍ HLADINĚ
Pod vedením Šárky Duran si klienti centra mohli vyzkoušet v měsíci únoru a březnu velmi zajímavou prastarou tureckou techniku malby. Ebru je tradiční turecká technika malování (mramorování) na vodní hladině pocházející již z 11. století. “Vodní hladina není ale jen samotná voda,” vysvětluje paní Šárka. “Někdo používá destilovanou vodu, někdo pracuje s přefiltrovanou dešťovou vodou. Do vody se přidává sušená smůla z tureckého stromu geven nebo mořské řasy. Díky tomu je viskozita vody hustější a samotná barva pak plave a drží se na hladině. Je to takové kouzlení s barvami,” doplňuje. Jednou z nejdůležitějších ingrediencí je hovězí žluč, která se přidává   do turecké hlíny s pigmentací. K malování se vedle štětečků používají i různé hřebeny, špejle, špachtle. Výsledná malba se dá z vodní hladiny přenést na téměř jakýkoliv materiál, ať už se jedná o látku, papír, keramiku. Klienti centra se mohli na vlastní oči a zvláště ruce přesvědčit o tom, že vyrobit je možné opravdu cokoliv. Ukázky z jejich tvorby hovoří samy za sebe a poukazují na to, že každé jejich tvoření je především relaxace a radost z vyzkoušení nových zajímavých věcí.    
fotografie z tvoření TECHNIKOU EBRU najdete v naší fotogalerii25/04/2017
DENNÍ STACIONÁŘ PRO SENIORY A OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM
Denní centrum pro seniory JIZERA, z.s. poskytuje registrovanou sociální službu Denní stacionář, která je určena pro seniory a osoby se zdravotním postižením. Našim klientům zajišťujeme kromě odborné péče také bohatý program, který podporuje jejich vlastní samostatnost a rozvíjí činorodost, ať už při řemeslné či jiné zájmové činnosti. Upřednostňujeme přirozené rodinné zázemí. Umožňujeme aktivní trávení volného času v kolektivu, nabízíme rozmanité rukodělné práce, relaxační cvičení v hodinách jógy, počítačové a jiné vzdělávací kurzy, besedy, společná setkávání klientů na výletech a mnohé další aktivity. To vše přispívá ke zkvalitnění života seniorů a především k upevnění kontaktu s přirozeným sociálním prostředím. Všechny činnosti probíhají v malých skupinkách v přátelské rodinné atmosféře. V denním stacionáři zajistíme stravu, osobní hygienu a další nezbytné denní úkony. Rádi mezi sebou přivítáme jak seniory, kteří se chtějí setkávat se svými vrstevníky a trávit společně volný čas, tak i klienty, o které se postaráme během dne a pomůžeme tak rodinám s jejich péčí. Do stacionáře lze docházet buď pravidelně nebo jen občas dle možnosti a chuti. Otevřeno je každý den od pondělí do čtvrtka v době od 9 do 17 hodin. A jak o službu požádat? Přijetí do zařízení předchází osobní setkání, kdy se zjistí rozsah potřeb zájemce a čemu by se rád u nás věnoval. Na základě toho se dohodnou další  konkrétní poskytované služby a uzavře se písemná smlouva. Pro více informací můžete navštívit webové stránky www.dcjizera.cz nebo vám rádi vše zodpovíme na telefonu 725 787 577. Přijďte se k nám podívat.

09/04/2017
VELIKONOČNÍ JARMARK V BAKOVĚ
Centrum se zúčastnilo nedělního velikonočního jarmarku, který se konal 9.4. Paní Martě Komňacké a paní Miloslavě Henrichové děkujeme za reprezentaci v prodejním stánku.
více v naší fotogalerii


25
/04/2017
VYCHÁZÍ PRVNÍ ČÍSLO NAŠEHO NOVÉHO ČTVRTLETNÍKU DC JIZERA - SOCIÁLNÍ SLUŽBA
Pokud jste nenašli časopis ve vašich poštovních schránkách, pak první dubnové číslo si můžete prohlédnout zde - soubor pro stažení

           


30/03/2017
V březnu letošního roku se na nás usmálo štěstí aneb jak se tak říká: “Byli jsme ve správný čas na správném místě.”
Denní centrum pro seniory JIZERA, z.s. se zaměřuje mimo jiné i na aktivní trávení volného času seniorů z Bakova nad Jizerou a jeho okolí. V loňském roce jsme navštívili velmi zajímavé Muzeum masek v Zákupech, Skanzen v Zubrnicích s ukázkami lidové architektury, Skanzen v Přerově nad Labem a další zajímavá místa v Čechách. V lednu letošního roku jsme ještě stihli Výstavu betlémů na zámku v Mnichově Hradišti. V březnu jsme podnikli výlet do Dobrovických muzeí na výstavu “S patchworkovým a EBRU srdcem nad vodní hladinou”, která byla zaměřena na šití patchworkovou technikou a na malování tradiční tureckou technikou EBRU pocházející z 11. století. A jaké tam na nás čekalo překvapení. Paní Marcela Friedrichová z Bakova nad Jizerou se stala dne 1. března jubilejním stotisícím návštěvníkem, kterého Dobrovická muzea přivítala. Od ředitelky muzea Ludmily Radkové obdržela jako dárek vstupenku na akce konané v muzeu a také několik balení cukru, který se vyrábí v cukrovaru těsně přiléhajícím k areálu muzea. Paní Marcele Friedrichové poblahopřáli rovněž zástupci zakladatelů muzea, starosta města Dobrovice Tomáš Sedláček a tiskový mluvčí společnosti Tereos TTD Jakub Hradiský. V nejbližší době plánujeme výlet do Centra textilního tisku v České Lípě, kde si budeme moci vyzkoušet tisk na látku. Kdo ví, třeba i tam na nás bude čekat nějaké milé překvapení.
19/08/2016
PRIMA PODVEČER V DCJ
Čtvrteční pozdní odpoledne jsem strávila v Denním centru Jizera v Bakově n. Jiz., kam ráda chodívám mezi klienty, pracovníky a dobrovolníky. Bylo to velmi milé setkání před tím, než se od září práce v DCJ rozjede opět na plno a začnou fungovat tvořivé dílny a různé kurzy. Všichni jsou v tomto zařízení vítáni, ti starší obzvlášť.
FOTOGRAFIE ZE ZAHRADNÍHO SETKÁNÍ NAJDETE V NAŠÍ FOTOGALERII
napsala Monika Čapková


      26/10/2015 
     SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ NOVÝCH PROSTOR DCJ

      V pondělí 26. října 2015 byly otevřeny nové prostory Denního centra Jizera. Snad už poslední. Centrum
      existuje již 6 let a je na třetí adrese, tak snad bude platit, že do třetice všeho dobrého. Ulice Boleslavská   
      naproti stavebninám.

      Slavností zahájení nové sezóny v nových prostorách přilákalo stávající i nové klienty, kteří se společně
      pobavili při chlebíčcích a sladkostech. Dostali plán chystajících se akcí a tvorby. Bude se hlavně drátkovat,
      vyrábět z korálků, ale budou se vyrábět i dekorace k blížícímu se adventu- svícny, věnce a mnoho dalšího.
     
      Rozšiřování o nové tváře se Denní centrum vůbec nebrání a bude se těšit na případné další zájemce
      o efektivní trávení volného času.

      napsala Monika Čapková

  
  
foto z akce najdete v naší galerii

 

15/04/2014  
KONTO BARIÉRY, NADACE CHARTY 77 pomáhá i malým subjektům

V úterý 1. dubna převzala předsedkyně Denního centra pro seniory JIZERA z Bakova nad Jizerou šek na částku 50 tisíc korun z Konta Bariéry. Smlouvu podepsala za DCJ z Bakova
nad Jizerou Marcela Friedrichová a ředitelka Konta Bariéry - Nadace Charty 77 Božena Jirků.
50 tisíc korun, které poslouží k bezbariérovým úpravám Denního centra Jizera v Bakově nad Jizerou.

Bakovské centrum oslaví v letošním roce pět let své existence a může se pochlubit vlastní tvořivou dílnou, programy pro seniory a rozšiřováním sociálních služeb. Centrum se snaží získávat dotace nejen z grantů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR a Středočeského
kraje, ale také z různých nadací pomáhajícím seniorům.

A tak se klienti navštěvující denní centrum mohou těšit, na zprvu asi nepříjemné stavební úpravy, a však později na pohodlí, které malá přestavba přinese.


napsala Monika Čapková
 


 

2012 
Benefiční koncert na pomoc povodní postiženým občanům Liberecka

Denní centrum Jizera uspořádalo v pondělí 29. listopadu benefiční koncert na pomoc povodní postiženým občanům Liberecka. Na akci se představily skupiny dětí a mládeže reprezentující naše město v různých oblastech umu. Na pódiu se tak vystřídali malí caparti (Bakovánek a MŠ) s těmi většími (ZŠ + Kominíček) a nakonec vystoupila skupina Mafira, reprezentující již odrostlejší holky a kluky. Celý program moderovala Mgr. Kateřina Havelková. V rámci dobrovolného vstupného se vybralo téměř pět tisíc korun, které se přidají
k výtěžku sbírky probíhající při Městském úřadu a o jejich využití rozhodne zasedání Rady města.

Poděkování za uspořádání akce patří každému, kdo jakkoliv pomohl ke zdárnému průběhu. Nejvíce práce však s tímto projektem měla Marcela Fridrichová a Eliška Josifová právě
z DCJ.


napsala Monika Čapková

 

2012  
Lekce paměti, výuka počítačů i cvičení jógy


Pokrok nezastavíme. Denní centrum Jizera vedený paní Marcelkou Friedrichovou a Eliškou Josifovou se v Bakově moc snaží důchodcům pomáhat. Lekce paměti, výuka počítačů
i cvičení jógy toho jsou důkazem.

Protože dnes životu mladých pořádně nerozumím, vyrazila jsem do senior klubu za porozuměním. Zúčastňuji se lekcí paměti a počítačového kurzu. Denní centrum Jizera je v současné době pro třetí věk nedocenitelný. Paměť, která je vlastně módní novinkou, tak i na základní škole vedený kurz vzdělávání nauky počítačů, vedený paní Jitkou Kendíkovou zajímavou formou, nám pomáhají chápat moderní způsob života a trávení volného času právě mladých lidí. Děkuji tedy Dennímu centru JIZERA za možnosti zúčastnit se. Těším se na další počítačové lekce. Čekám, že dojde i na mé tajné přání, pořádně se naučit pracovat s fotografiemi. Ještě jednou tedy děkuji všem, kteří mi v této době bezplatné vzdělávání umožnili. Přeji zdraví a pohodový čas vánoční, nejen v Denním centru Jizera, ale všem důchodcům a obyvatelům našeho malého městečka.

napsala paní Vencálková
 

15/02/2012  
Poslanecké náhrady pomohly senior
ům v Bakově nad Jizerou

Dnes v poledne jsem předala v Bakově nad Jizerou šek na dvacet tisíc korun. Další finance z mých poslaneckých náhrad potěšily "holky dříve narozené" a jednoho seniora, kteří se setkávají v Denním centru pro seniory Jizera. Centrum totiž nakoupí pracovní materiál, z nějž vznikají nástěnné dekorace, paličkované výrobky, šperky, ale už i velikonoční kraslice.
Své výrobky mi dámy hrdě předvedly - a také mi nabídly, ať si něco z jejich práce vyberu. Nadšeně jsem zvolila ručně pletené pestrobarevné palčáky. Symbolický šek jsem pak předala ředitelce centra Marcele Friedrichové.

Do Bakova jsem náhrady věnovala díky tipu zdejšího člena VV Petra Lochmana. Jak on, tak člen VV z nedalekého Mnichova Hradiště Vladimír Košek se dnes do centra Jizera přijeli podívat také. S činorodými dámami jsme si asi hodinu povídali, třeba i o tom, jak je rozčiluje poslouchat ty pitomosti při jednáních sněmovny... Odjížděla jsem nicméně s milou pozvánkou na jarmark, kde budou své výrobky prodávat. Výrobky, které vzniknou z materiálů koupených i díky mým poslaneckým náhradám :-) V Bakově jsem si opět uvědomila, jak důležité je nabídnout seniorům smysluplnou aktivitu, aby se neuzavírali nečinně ve svých domovech - v Jizeře kromě ručních prací také jógu či počítačové kurzy. Na jarmark samozřejmě do Bakova ráda zase dorazím!

napsala ThDr. Kateřina Klasnová